Информация за мравките
Мравките са едни от най-добре организираните социални насекоми на планетата с невероятна подвижност и приспособимост към условията на живот. Науката, която ги изследва се нарича мирмекология (от гръцки "Murmek"-мравка) и е дял от ентомологи
2008-04-04 00:00:00
Мравките са едни от най-добре организираните социални насекоми на планетата с невероятна подвижност и приспособимост към условията на живот. Науката, която ги изследва се нарича мирмекология (от гръцки "Murmek"-мравка) и е дял от ентомологията (науката за насекомите), като датира от края на XVIII и началото на XIX век.
Мравките (от лат. Formicidae) са видът с най-голям брой представители на Земята. Те спадат към семейство Безгръбначни, които принадлежат към царство Животни (Animalia), тип Членестоноги (Arthropoda), клас Насекоми (Insecta), подклас Крилати насекоми (Pterygota), разред Ципокрили (Hymenoptera). Произходът им не е напълно изяснен, но се предполага, че техни прародители са вид оси. Към момента са известни около 12 000 вида мравки, от които едва 150 има в Европа, като повечето видове обитават тропиците. Всяка година се откриват нови видове.
Къде и как живеят?
Мравките живеят в общества със стройна организация, ясна йерархия и в много добре организирани групи, наречени колонии. Основните касти в една колония са работници, майки и мъжки. Работниците - това са безкрили женски, с недоразвити полови жлези. Те вършат цялата работа в семейството - търсят и донасят храна, грижат се за майките, нейните яйца и ларвите, играят ролята на строители. Движейки се, те оставят след себе си мирисни знаци и така съобщават на другите мравки за местоположението на храната. Ето защо понякога изглежда, че всички те "маршируват" по много точен и организиран път. Други могат да се бият и охраняват колонията, и се наричат войници. Най-важна в семейството е царицата. Тя е не само единствената възможна за размножаване с развити полови жлези, но е и мозъкът на групата. Обикновено живее няколко години, докато останалите индивиди поради тежката работа измират след няколко седмици. Майката (царицата) снася всеки ден около 30 хиляди яйца. Поради този факт за нея е изключително трудно да се движи. Има развити крила, с които извършва един единствен полет - брачния, след което те се отчупват и тя става безкрила до края на живота си. Мъжките са стройни крилати мравки, които умират след оплождането.
За разлика от пчелите и осите, гнездата на мравките не зависят толкова тясно от ресурсите и средата. Мравунякът може да е изграден от всевъзможни материали и на всевъзможни места. Той може да е изцяло под земята, както и в живи или умрели дървета. От десетилетия за биолозите е загадка как е възможно тези насекоми да са способни да изграждат такива симетрични постройки. Дълго време те вярвали, че решаваща роля играели веществата на миризмите, така наречените феромони. Навсякъде в животинския свят миризмите са важен аспект от комуникацията. Ако царицата на колонията мравки бъде отстранена от строежа, работата продължава със същото темпо. Ако бъде убита, дейността моментално спира, сякаш никой не знае какво да прави. Изследванията показват, че царицата не насочва поданиците си чрез мирисни сигнали, както се смята, а най-вероятно комуникацията става чрез електромагнитни вълни - един вид телепатия.
Любопитни факти
* Събуждат сестрите си след зимния сън
* Отопляват гнездото
* Съхраняват храна в стомаха си
* Грижат се за царицата и потомството
* Грижат се за гнездото
* Пазят гнездото от неприятели
* Ловуват
* Събират цветен нектар и семена
Какво символизират? В науката за тълкуване на сънища мравките символизират упорития труд, прилежността и интелигентността. Също така, мравките са символ на масовия труд и съвместната работа. Според учението Фън Шуй мравката е символ на скромност, покорност, прилежание и трудолюбие. Символизира истинската мъдрост - умението да се отличи истинското учение от лъжливото.
Вижте повече информация за националната еко-кампания под мотото „Живей на чисто“
Автор: Александър Ненов